İlan

Galeriden

img_1254
Tanım: Ceviz verimi
kazik_kok
Tanım:

Değerli ceviz üreticileri bu görüntüde ceviz fidanı sökümünde kazık kök kesildiği için tekrar kazık kök yapmaz deniyordu. Bende bunu tespit etmek için 3 yıllık bir uğraş sonunda bu fikrin yanlış olduğunu kazık kökün kesildiği yerden daha fazla kazık kök yaptığını tespit etmiş bulunmaktayız. Değerli ceviz üreticileri biz cevizde söylediğimiz her şeyi yaşayarak tecrübe ederek söylemekteyiz. Kulaktan duyma sözlere, medyada söylenenlere  rağbet etmeyip yaşadıklarımızı paylaşmaktayız. Bu bilgilerimizi paylaştığımız için ülkemizin her köşesinden bu konularda konuşmacı olarak davetler almaktayız. Bunun ilkini Antalya, Alanya ve Mahmutlar da yapmış bulunmaktayım. Gösterilen teveccühten dolayı herkese teşekkür eder, saygılarımı sunmaktayım.


AYLARA GÖRE CEVİZ BAKIM PROGRAMI PDF Yazdır e-Posta

 

 

Aşağıda bakım progamı bir tavsiye niteliğinde olup toprak tahlili sonuçlarına göre gübreleme ekolojik şartlara göre sulama yapılmalıdır.detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

OCAK: Bitki dinlenme halindedir.iyi yanmı havyan gübresi etrafına atılarak topraga karıştırılır.
ŞUBAT: bitki uyuma halindedir.iyi yanmış hayvan gübresi etrafına atılarak toprağa karıştırılır.     don olmayan günlerde aşı kalemleri alınıp serin yerde muhafaza edilir.kalem aşısı yapılır
MART: Bitki uyanmaya hazırlanır. bordo bulamacı atılır. bitkiye yarma aşıya başlanır.bitkinin budanma zamanıdır.budanan yerler aşı macunuyla kapatılır
NİSAN: Bitki kök çalışmalarını hızlandırır.uyanmaya başlar.aşı yapımına devam edilir,toprak tahlillerine göre kimyasal gübreleme yapılır.bitkinin budanma zamanıdır.budanan yerler aşı macunuyla kapatılır.sulamaya başlanır.
MAYIS: Sulamaya devam edilir,seralarda ot alma işlemine devam edilir.yapılan aşıların bağları çözülür.
HAZİRAN: Sulamaya devam edilir,göz aşısı başlar gübreleme programı varsa gübrelemeye devam edilir.
TEMMUZ: Sulamaya devam edilir,göz aşısı yapılır.
AĞUSTOZ: Sulamaya devam edilir,durgun yama aşısına başlanır.zorunlu olmadıkça kimyasal gübre kullanılmaz.
EYLÜL: Sulama programı sona erer durgun yama aşısına devam edilir.çatlamaya başlayan ceviz meyvesi toplanmaya başlanır.durgun ve yama aşısı devam eder.
EKİM: Ceviz meyvesi  silkme ve toplama yöntemiyle hasata devam edilir.
KASIM: Bitki uyuma dönemine girmeye başlar, dökülen yapraklar toplanılarak bahçenin dışında yakılır.
ARALIK: Bitkinin uyuma dönemidir, kışları sert geçmeyen yerlerde ceviz budaması yapılır,budanan yerler sutut veya aşı macunuyla kapatılır.hayvansal gübre atılabilir.
 
© 2008 Kaman Cevizi Bilgilendirme Merkezi | Bu Site Hosting40 Net tarafından oluşturuldu
Kaman'da ceviz bahçesi kurmak isteyenlere tarla, bahçe temin edilir, Bahçe kurulur