İlan

Galeriden

kaman5
Tanım:

Değerli ceviz dostları resimdeki kaman-5 ceviz ağacı olup olup 10 yaşındadır. 2013 ceviz hasat tarihinde 24 kğ ceviz meyvesi hasat edilmiştir. Kaman -5 cevizi elle kırılan, içi tüm çıkan yan dal verim %50-60 olup pazar payı yüksek olan kaman türü cevizimiz bazı duyumlarımıza göre kaman5 cevizimizin bazı kişilerce kamandan götürülerek başka bir tür olarak tescili yapılarak pazarlanacağı duyumları aldığımızda kaman ceviz kooperatifi olarak meyvelerin tescilini noterliğe yaptırarak koruma altına almış bulunmaktayız. Fotoğraftaki Osman yayla abimiz de bir ceviz emektarıdır.


100_2077
Tanım: Ceviz Aşı Kalemi Alımı
100_0143
Tanım: Ceviz Aşısı Yapımı
CEVİZ KÖMESİ / CEVİZ SUCUĞU PDF Yazdır e-Posta

 

Osmanlı imparatorlugu döneminde osmanlı padişahlarının  tatlı  enerji ve zeka veren yiyeceklerin ham maddesi olan cevizler kaman cevizi ile yapılırmış.

 


Osmanlı imparatorlugu döneminde çeşitli sancakladan gelen cevizlerin tadını begenmeyen osmanlı padişahları özel ulak veya özel kuriyelerde kamandan ceviz aldırıp kaman cevizlerinden ceviz kömesi, ceviz sucugu, ve ceviz pestili yaptırırlarmış.

 

 

Ceviz kömesi yapımı: cevizler bir ipe dizilir daha sonra pekmez, bal,un bir kapta hazırlanarak oluşan karışıma ipe dizilen cevizler yapılan karışıma batırılatak 2 saat bekletilirç 2saat sonra tekrar batırılarak kurumaya bırakılır istenildiğinde yenmeye hazır olur.yapılan ceviz kömesi tamamen organiktir

 
© 2008 Kaman Cevizi Bilgilendirme Merkezi | Bu Site Hosting40 Net tarafından oluşturuldu
Kaman'da ceviz bahçesi kurmak isteyenlere tarla, bahçe temin edilir, Bahçe kurulur