Ceviz Fidani - Kaman Cevizi Bilgilendirme Merkezi

Aşılı Ceviz Fidanı Dikimi

 

Fidanlığımızda yetiştirip sattığımız ceviz fidanları Bakanlık Onaylı Mavi Sertifikaya sahip denetimi yapılan kaliteli  sınıf ceviz fidanlardır.

Ceviz fidanlarımızı bu anaç ceviz ağaçlarından aldığımız göz ve kalemlerle aşılıyoruz. Bizden aldığınız her ceviz fianı bu verim kalitesine sahip olacaktır.

Fidanlığımızdan satışa sunduğumuz ceviz fidanlarımızı kepçe ile söküyoruz. Böylelikle sattığımız fidanlarımız daha uzun ve kalın köke sahip oluyorlar. Bu şekilde uzun ve kalın köklere sahip olan fidanlar dikildiklerinde daha hızlı gelişim sağlıyorlar

İlçemiz kaman da son yıllarda ceviz de aşı olmaz söylemi sona ermiştir.Son yıllarda kamanda ki cevizler son yıllarda hızla aşıyla çeşit değiştirmesi yapılmaktadır.Aşı konusu başlı başına bir meslek haline gelmektedir.Aşı eleman eksikliğini gidermek için Kırşehir tarım il müdürlüğü , iş kur il müdürlüğü ve biz kaman ceviz üreticileri kooperatifi ile işbirliği ile ceviz aşılama kursu açılmış 25 işsize ceviz aşılama sertifikası verilerek kısmende olsa aşı ustası sorunu çözülmüştür. İLÇEDIŞINDAN GELEN CEVİZ AŞILATMAK İSTEYENLERE AŞI USTASI TEMİN EDİLMEKTEDİR...

Ülkemizde hızla yeni ceviz bahçeleri kurulmaktadır. İlerisinin ne olacağı bilinmeyen yabancı ceviz çeşitleriyle doldurulurken ulusal ceviz çeşitlerimiz nerede ise kaybolmaya yüz tutmaktadır. Ülkemıze ait yeni ceviz çeşitleri bulmayıp yabancı ceviz çeşitlerini pompalayanlar ileride vebal altında kalabileceklerini unutmamalıdırlar.

Kaman'da sertifikalı tek Kuruluş biziz. Kaman'dan ceviz fidanı alırken faturasız ve sertifikasız almayınız !!!

Değerli ceviz dostları, resimde anlatmak istediğim arkadaşın sol eli ile tuttuğu ceviz ağacı aşısız olup görüntüden de anlaşılacağı gibi hiç ceviz tutmazken, sağ taraftaki başka ceviz ağacı aşılı olup üzeri meyve yüklüdür. Bu çukurda 2 farklı ağaç olup aşılı ceviz ile aşısız ceviz arasındaki kıyaslama için 10 yıllık bir bahçemizde yapılmaktadır.

Bu ceviz ağacı 6 yaşında olup CHANTLER ceviz çeşididir. 2013 yılı ceviz hasadında 12 kğ meyve hasadı yapılmıştır. Resimdeki bayan kuzenim Çiğdem hanımdır. Chantler çeşidi cevizler elle kırılabilir, içi beyaz çıkar yan dalları % 80-90 verimlidir. Ceviz ağaçları bulunduğu ekolojiye uyum sağlayıp yöresel ceviz lezzeti ile aynı olmaktadır. Bu ceviz ağaçları resimlerini yayınlarken tanıdık insanların resimleri ile yayınlıyoruz ki kopyalamayı önleye biliriz diye düşünmekteyiz. Ama bu resim noterden adımıza tescili yapılmıştır. Kopyalanması başka yerde yayınlaması suç teşkil edecektir.